SGK’YA DÜZENLENECEK E-FATURA ve DÖNEM SONLANDIRMA

VERGİ USUL KANUNU GENEL TEBLİĞİ (SIRA NO 509)’NDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ

(SIRA NO:526)

Sosyal Güvenlik Kurumu ile sözleşme imzalayan sağlık hizmeti sunucuları ile medikal malzeme ve ilaç/etken madde temin eden tüm mükellefler 01/07/2021 tarihinde e-faturaya geçiş yapmak zorundadırlar.

Tüm optisyenlik müesseseleri bu kapsamda ilgili tarihte e-faturaya geçmek zorundadırlar.

SGK ‘ye e-Fatura kesen üyelerimizin faturaları normal şartlarda portal üzerinden SGK’ya online olarak ulaşmaktadır. Ancak geçiş sürecinde olduğumuz ve SGK’ya evrak teslimine devam ettiğimiz için oluşturduğumuz e-Faturanın çıktısını alıp zarfın içine eklemelisiniz.

Ogo Portal E-fatura geçiş ve kurulum işlemi,

Ogo Portal ile SGK Faturası Nasıl Kesilir ?
Ogo Portal Kullanarak SGK faturası kesme işlemini, videomuzu izleyerek basit bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Ogo Portal ile E-fatura nasıl oluşturulur?

Ogo Portal ile Gerçek kişilere e-fatura nasıl oluşturulur?

E-faturaya kaşe imza logo nasıl eklenir?

Cari kart nasıl oluşturulur?

Ticari ve Temel fatura nedir?

BİLGİLENDİRME;

E-Fatura Nedir?
E-fatura, kağıt fatura ile aynı hukuki geçerliliğe sahip, göndericisinden alıcısına elektronik uygulamalar aracılığıyla saniyeler içerisinde ulaştırılan belge türüdür.

E-Arşiv Fatura Nedir?
GİB’in yayınladığı yeni tebliğ(VUK 509) ile belirlenen standartlara uygun olarak düzenlenen ve muhafaza edilen faturaların elektronik ortama taşınması, o ortamda oluşturulması, muhafaza edilmesi ve elektronik ortamda raporlanmasını kapsar.

Kimler e-Fatura ve e-arşiv Fatura Mükellefidir?
İsteyen her işletme e-fatura ve e-arşiv fatura mükellefi olabilir.


E-fatura ve E-arşiv fatura uygulamasını kullanmadan önce bilmemiz gereken tanımlar nelerdir?

E-İmza: Şahıslara verilen, elektronik imzadır. Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılardan temin edilebilir. Optisyenler, e-imza ile e-fatura başvurularını yapabilirler.
Temel Fatura: Göndericinin, alıcısına elektronik ortamda ulaştırdığı fatura senaryosudur. Temel faturada, fatura alıcısına otomatik onay ile ulaşır.
Ticari Fatura: Göndericinin, alıcısına elektronik ortamda gönderdiği, fakat alıcısı tarafından sistem üzerinden reddini veya kabul onayının verilebildiği fatura senaryosudur.

E-fatura ve E-Arşiv Fatura Kullanım yöntemleri Nelerdir?
Yöntemler hakkında özet anlatımlar.
e-Fatura ve e-Arşiv fatura Portal Yöntemi
GİB’in ücretsiz uygulamasıdır. Tüm işlemler, manuel olarak işler. Faturanızı, kendi mali mührünüzle mühürler ve saklama işlemi sizin tarafınızdan yapılır. GİB saklama ve mühürleme işlemi yapmaz.
Özel Entegrasyon Yöntemi
GİB’in testlerini geçerek, Özel Entegratör izni almış firmalar aracılığıyla, e-fatura gönderimi ve alımı yapılan bir uygulamadır. Bu yöntem işletmelere VİP hizmet sunar. Kullanmış oldukları muhasebe yazılımı ile entegredir. Mükellef adına, mühürleme ve saklama işlemini yapar. Gelen faturaların kabul süreleri ile ilgili olarak mükellefi uyarır. Mükellefin yanında ve işlerini kolaylaştıran bir yapıya sahiptir.
E-fatura ve E-Arşiv Fatura Uygulaması Nasıl Çalışır?
Optik Kartın siz değerli optisyenlerimiz için geliştirdiği kullanıcı dostu TOGB Optik Kart Portalı bulunmaktadır. Dilerseniz bu portal ile faturalarınızı hazırlayıp gönderebilirsiniz, Gelen faturalarınızın onay/red cevabını verebilirsiniz.

E-Fatura ve E-Arşiv Fatura Yerine Kağıt Fatura Düzenlenmesinin Hükmü Nedir?
E-Arşiv Fatura(e-Belge) olarak düzenlenme zorunluluğu getirilip belgenin kağıt olarak düzenlenmesini ya da hiç düzenlenmemesi durumunda;

Bu belgeleri düzenleyen ve alan taraflar için her birine, her bir belge için 240 TL’den aşağı olmamak üzere belgede yazılması gereken meblağın %10’u kadar özel usulsüzlük cezası verilir.

Bir yıl içerisinde toplamda 120.000 TL’ye kadar cezai işlem uygulanabilir

e-Fatura ve E-Arşiv Fatura Avantajları Nedir?
Öncelikle, e-fatura çözümü bir bulut teknolojisi yani SaaS bir çözüm. SAAS çözüm; SaaS: Software as a service — hizmet olarak yazılım.

Bu sistemin getirdiği avantajları, ana hatları ile şöyle sıralayabiliriz.

 • Faturalama maliyetiniz düşer, böylelikle paranız cebinizde kalır.
 • E-fatura ile printer, kağıt, toner, zarf, postalama, saklama, kargo gibi maliyetleriniz ortadan kalkar.
 • Operasyonel süreçlerin azalması, faturanın elektronik ortamda oluşturulup gönderilmesi, operasyonel süreçlerden tasarruf etmenizi sağlar.
 • Faturanın, elektronik ortamda gönderilmesi zaman tasarrufu sağlar.
 • Faturalarınız, saniyeler içerisinde alıcısına ulaşır.
 • Faturada herhangi bir yanlış yapılması durumunda, anında müdahale edebileceğiniz için hataların yol açtığı gecikmelerin önüne geçersiniz.
 • Faturanızın durumunu anlık (Alıcısına ulaştı, onayladı, reddetti gibi ) takip edebilirsiniz.
 • Fatura Saklama Yükünden kurtulursunuz, mekan ve operasyonel tasarruf sağlarsınız
  Kanunlara göre her bir faturayı 10 yıl saklamanız gerekir. Bu da işletmeler için çok ciddi bir arşivleme sorunu ortaya çıkarır. Dijital arşivleme sayesinde dosyaların arasında kaybolmadan, istediğiniz zaman eski faturalarınıza dijital ortamda rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
 • Ayrıca, fatura saklamanın getirdiği iş yükü ve maliyetten de kurtulursunuz.
 • Mali Müşaviriniz/Muhasebeciniz ile çalışmanız kolaylaşır,
  Muhasebe sisteminiz ile entegre edebilirsiniz. Böylece muhasebesel süreçleriniz hızlanır ve kolaylaşır.
 • Muhasebecinize, ay sonunda faturaları iletmek yerine, her an senkronize bir şekilde çalışabilir, böylelikle olası hataların önüne geçersiniz.
 • Doğayı korursunuz.
 • Son zamanlarda çıkan orman yangıları ülkemizdeki ağaç sayısını önemli ölçüde azaltmıştır. e-Fatura uygulamaları ile en azından kesilen ağaç sayısını azaltmış oluruz. Yapılan açıklamalara göre e-fatura sayesinde Türkiye’de her yıl 200 bin ağaç kesilmekten kurtulacaktır..
 • E-faturaya Geçtiğimizde Muhasebecimizle Çalışmamızda değişiklik olacak mı?
  e-faturaya geçişle beraber, teknolojinin getirmiş olduğu kolaylık sayesinde, Muhasebeciniz veri girişi için zaman harcamak zorunda kalmayacak, verileriniz otomatik olarak sisteme işlenmiş olacak. Mesaisinin büyük oranda veri girişine harcayan muhasebeciniz ciddi anlamda vakit kazanacak.

  Optisyenlerimizin En Çok Sorduğu Sorular ve Cevapları
  SGK e-fatura kabul ediyor mu?
  01 EKİM 2017 tarihinden beri SGK e-fatura kabul ediyor.

  SGK’ya e-fatura düzenleyebilir miyim ?
  SGK’ya e-fatura düzenleyebilirsiniz.

  Meduladan alınan optisyen döküm listesini otomatik olarak SGK’ya gönderilecek faturaya dönüştürebilir miyiz?
  Meduladan alınan PDF formatındaki raporlar portala yüklenerek e-faturaya otomatik olarak dönüştürülerek SGK’ya gönderilir.

  KDV’nin sıfır geçilmesi gereken bir fatura keserken hangi kod seçilmelidir?
  İstisna kapsamında bir fatura kesiliyorsa İSTİSNA fatura tipi seçilip KDV Mevzuatında öngörülen istisna türlerinden hangisine göre işlem yapılacaksa ona karşılık gelen kod seçilmelidir. Eğer fatura istisna kapsamında düzenlenen bir fatura değilse SATIŞ fatura tipi seçilip 351 “ İstisna Olmayan Diğer” kodu seçilmelidir. Bu çerçevede E fatura hizmeti aldığınız Entegratör firmadan destek alabilrisiniz.

  E-Fatura ve E-Arşiv Fatura Yerine Kağıt Fatura Düzenlenmesinin Hükmü Nedir?
  E-Arşiv Fatura(e-Belge) olarak düzenlenme zorunluluğu getirilip belgenin kağıt olarak düzenlenmesini ya da hiç düzenlenmemesi durumunda;

  Bu belgeleri düzenleyen ve alan taraflar için her birine, her bir belge için 240 TL’den aşağı olmamak üzere belgede yazılması gereken meblağın %10’u kadar özel usulsüzlük cezası verilir.

  Bir yıl içerisinde toplamda 120.000 TL’ye kadar cezai işlem uygulanabilir.

  Paylaş

  COMMENTS